Войцех Монивид пом. близ. 1422

З сайту Родовід

Запис:627242
Перейти до: навігація, пошук
Рід  ?
Стать чоловік
Повне ім’я
від народження
Войцех Монивид
Батьки

Гайлікін [?]

Вікі-сторінка wikipedia:pl:Moniwid

Події

народження: Литовське велике князівство

шлюб: Юліанна Руська [Руські]

близ. 1395 народження дитини: Литовське велике князівство, Ян Монивидович [Монивидовичі] нар. близ. 1395 пом. близ. 1458

близ. 1422 смерть: Литовське велике князівство

Нотатки

Moniwid (Monowyd, Monwid, Manewid, Maniuit, Manwide, Manwede) herbu Leliwa (zm. ok. 1422) - bojar (możnowładca) litewski, starosta wileński w latach 1396-1413, wojewoda wileński w latach 1413-1422, uczestnik bitwy grunwaldzkiej.

Pierwsza wzmianka o Moniwidzie pojawia się w źródłach z lat 1387/1389. Jego ojcem miał był Kojlikin, czyli Gojligin. Pierwszą żona Moniwida była księżniczka smoleńska Julianna, córka Świętosława Iwanowicza i siostra Anny Witoldowej. Drugą żoną była natomiast Jadwiga, niewiadomego pochodzenia (mogła to być Jadwiga Głowaczowa z Leżenic, która do aktu horodelskiego przytłoczyła swą pieczęć). Z pierwszego małżeństwa pochodził syn Iwaszko Moniwidowicz, późniejszy starosta podolski i krzemieniecki, wojewoda trocki i wileński.

Moniwid cieszył się łaską i zaufaniem księcia Witolda, od którego za zasługi otrzymał wiele nadań i przywilejów. Od 1396 na urzędzie starosty wileńskiego (zwanego także wojewodą). W tym charakterze uczestniczył w radzie Witolda w najważniejszych sprawach publicznych. Biorąc udział w zjeździe w 1413 r. na mocy unii horodelskiej został adoptowany do rodu Leliwitów (adoptowali wojewoda krakowski Jan z Tarnowa, Jadwiga z Leżenic). Po przyjęciu chrztu otrzymał imię Wojciech. Po unii horodelskiej urząd starosty wileńskiego przedzierzgnął się w województwo, które w dalszym ciągu spoczywało w rękach Moniwida. Ostatni raz wspomniany jest na tym urzędzie we wrześniu 1422, przy zawarciu pokoju nad jeziorem Melno.

Umarł w roku 1422 lub niedługo potem. Miał spocząć w ufundowanej przez siebie kaplicy w katedrze wileńskiej, zwanej Montwidowską.

Od rodu Moniwida wywodzą swoje pochodzenie rodziny: Dorohostajscy, Hlebowiczowie, Irzykowiczowie, Kuchmistrzowiczowie, Olechnowiczowie, Rekuciowie, Tyszkiewiczowie (drogą adopcji wszedł zapewne do rodu Moniwida protoplasta Tyszkiewiczów - Kalenik Miszkowicz), Wiażewiczowie, Zabrzezińscy.


Від дідів до онуків

Батьки
Гайлікін
народження: Литовське велике князівство
смерть: Литовське велике князівство
Батьки
 
== 2 ==
Гедгольд
народження: Литовське велике князівство
Юліанна Руська
народження: Руське велике князівство
шлюб: Войцех Монивид
Войцех Монивид
народження: Литовське велике князівство
шлюб: Юліанна Руська
смерть: близ. 1422, Литовське велике князівство
== 2 ==
Діти
Ян Монивидович
народження: близ. 1395, Литовське велике князівство
смерть: близ. 1458, Литовське велике князівство
Діти
Онуки
Wojciech Moniwid
народження: близ. 1430
смерть: 1475
Онуки

Персональні інструменти
захист приватності
Іншими мовами